Malování "warming stripes"

Uspořádejte někde ve veřejném prostoru společné malování tzv. "warming stripes", tedy znázorenění rostoucí průměrné teploty s pomocí barevně odlišených pruhů. Jak na to?

Pruhy zobrazují průměrnou teplotu v daném roce v porovnání s průměrem posbíraným mezi lety 1971 a 2000. Modrá znamená, že teplota byla daný rok pod průměrem. Červená, že byla nad průměrem. Takto vypadají Warming Stripes pro celou planetu:

 

Warming stripes pro Česko pak vypadají takto:


 

Jak vytvořit instalaci Warming stripes ve veřejném prostoru?

Postup je jednoduchý, ale vyplatí se být pečlivý. Jedná se o 121 vertikálních čar různých barev. Je jednoduché je namalovat, ale je potřeba hlídat si jejich pořadí, aby grafika odpovídala naměřeným teplotám.

Oficiální barvy jsou tyto, lze však koupit pouze “podobné”. Tip z praxe - jednotlivé plechovky s barvou si očíslujte čísly barev. Například “Červená 6” nebo “Modrá 1” a “Bílá 0”

Čísla pak předepište tužkou na místo, kde chcete barvy nanášet.

 

Barvy a materiál:

Bude potřeba nakoupit celkem 17 sprejů (8 modrých, 8 červených a jeden bílý).

Pokud v obchodě nemají tolik odstínů, nevadí: prostě se rozhodněte, které barvy sloučíte. Například “modrá 3 a 4” mohou mít stejný odstín. Znamená to, že tam, kde máte na podkladu tužkou napsané M3 a M4 budete používat stejný sprej. Tam kde je napsána M6 už použijete jiný, který jste vybrali pro M5 a M6 například.

Místo bílého spreje je lepší koupit bílou podkladovou barvu a tou natřít plochu alespoň den předem. Vyrovná se tak povrch a barvy lépe vyniknou.

Materiiál podkladu: Ideálně malujte na zeď. Pokud však nemáte zeď, můžete si sehnat desky ze stavebních materiálů. Levné jsou OSB desky nebo překližka. U obou platí, že je dobré je z jedné strany natřít podkladovou bílou barvou, aby se vyrovnal povrch, na který budete později malovat pruhy.

 

Rozměry a kompozice:

V roce 2022 je pruhů celkem 121 (za každý rok od roku 1901). Nejdříve si rozmyslete, jak chcete, aby byla malba zhruba široká. Poté šířku vydělte číslem 121. Tak získáte šířku jednoho pruhu.

Tip z praxe: podívejte se, kolik je šířka maskovací malířské pásky, která se nejvíce blíží vaší spočítané šířce. A upravte rozměry své malby podle toho. Usnadní vám to práci.

Příklad: Chci namalovat warming stripes o šířce 5 metrů. vydělím 5 metrů 121 a dostanu výsledek 41,3 milimetru. (To můžeme zaokrouhlit na 41mm). V papírnictví u nás ve městě ale neprodávají maskovací pásku o šířce 41mm, ale pouze 38mm nebo 50mm.

Zkusím tedy postup obrátit:

  • 38mm*121pruhů = 4,6 metru
  • 50mm*121pruhů = 6 metrů

Nejsnazší tedy bude udělat malbu širokou 4,6 nebo 6 metrů, protože tu si pak mohu připravit tak, že na podklad nalepím vedle sebe 121 pásů maskovací/malířské pásky zvolené šířky.

Pásky si očísluji čísly barev podle vzoru. Pak mi stačí jeden pásek odlepit a na volnou plochu nastříkat vybranou barvu správného čísla. Tento postup opakuji. začnu z krajů. vždy když pruh nastříkám, musím chvíli počkat než zaschne, pak ho přikryju kouskem kartonu, odlepím vedlejší pásku a nastříkám na ni odpovídající barvu. Karton chrání pruhy, co jsem již nabarvil, zatímco neodlepené pásky zase chrání plochu, ke které se dostanu za chvíli.

Postup při malbě:

  1. Vyberu si místo (nebo připravím desku), očistím ho. Natřu podkladovou bílou barvou - nezapomeň, aby s malbou souhlasil majitel pozemku. :)
  2. Počkám až barva zaschne
  3. Vyměřím si plochu - poměr Výška*Šířka by měl být alespoň 1:5 ale ideálně 1:3
  4. Horní a spodní okraj ohraničím malířskou/maskovací páskou
  5. Nyní nalepím 121 pásů malířské/maskovací pásky tak, aby se nepřekrývaly, ale zároveň mezi nimi byly co nejmenší mezery. Lepím kolmo k prvním dvěma horizontálním pásům.
  6. Z každé strany pak přidám jeden extra pás a označím je tužkou.
  7. Nyní očísluji jednotlivé pásky čísly vybraných barev. Očísluji si i plechovky se spreji.
  8. Pak postupuji ze strany. Sloupnu pásku a na její místo nanesu odpovídající barvu.
  9. Počkám až barva dostatečně zaschne a sloupnu vedlejší pásku. (Obarvenou část zakryji opatrně kartonem.) Nanesu další barvu a přitom dávám pozor, aby se karton neposunul a ani moc netlačil na plochu pod sebou.
  10. Mohu zároveň postupovat z obou konců. Proces bude rychlejší.
  11. Nakonec odloupnu horní a spodní pás maskovací pásky a tím vzniknou úhledné okraje

 

Pomůcky k tvorbě:

Každé barvě jsme přiřadili číslo za vás. (Tady jsou čísla vepsaná přímo v grafice, ale není to vidět zrovna nejlépe.)

Níže tak najdete v přehledné tabulce, k jakému roku se váže jaká barva. Můžete použít oficiální odstíny nebo prostě použít barvy, které budete mít k dispozici a očíslovat je podle sebe.

Může se hodit:

  • Dostatek maskovací/malířské pásky
  • Barvy ve spreji
  • Karton nebo pevné čtvrtky papíru
  • Základová bílá barva

Pracovní oblečení


Malování "warming stripes"

Další druhy akcí:

Climate of Change
Klimatická koalice
Zelený kruh
DEAR
EU

Login